Oficjalny blog Grzegorza Kubika

Wpis

wtorek, 17 grudnia 2013

OŚWIADCZENIE WS. WYSTĄPIENIA BURMISTRZA RAWICZA NA TEMAT SYTUACJI GOSPODARCZEJ MIASTA

W nawiązaniu do wystąpienia burmistrza Rawicza, Tadeusza Pawłowskiego, w dniu 27 listopada 2013 r. podczas Rady Miejskiej Gminy Rawicz pragnę poinformować Mieszkańców o, w mojej opinii skandalicznym, stosunku włodarza do kwestii rozwoju gospodarczego. Rawiczanie mają świadomość, że niskie zarobki, szukanie pracy w ościennych gminach, brak perspektyw, wyjazdy do Anglii czy innych państw są spowodowane tragicznym zarządzaniem i nieumiejętnością wykorzystania potencjału miasta. Pragnę odwołać się bezpośrednio do słów, które wypowiedział na sesji burmistrz Pawłowski.

Burmistrz: Nie jesteśmy konkurencyjni ze względu na wskaźnik bezrobocia, bo mamy za małe bezrobocie, dlatego wyprzedzają nas inne samorządy, o większej stopie bezrobocia i to jest jeden z argumentów, które skłania inwestorów do poszukiwania innego miejsca 

Jak to wygląda?

Argumentów, dlaczego w Rawiczu nie ma firm, Tadeusz Pawłowski przedstawiał już miliony. Najczęściej uważał, że to wina opozycji, bo nie zgadzała się na obwodnicę burmistrza, która była lekiem na całe zło, a w rzeczywistości spowodowałaby straty w budżecie, nie wnosząc żadnych korzyści, nie mówiąc już o poprawie sytuacji gospodarczej. Do tej pory bronił się w ten sposób, ale po raz kolejny Mieszkańców nie można na to nabrać, bo dziś mamy drogę 36 i niebawem S5 (wybudowane przez rząd), przy których powinniśmy tworzyć strefy, ale nasz włodarz tego nie rozumie.

Stwierdzenie, że mamy „za małe bezrobocie” jest kolejnym nieprawdziwym i uderzającym w Mieszkańców sformułowaniem. Dlaczego? Dookoła powstają zakłady, w Górze, Gostyniu, Lesznie czy Żmigrodzie. W Rawiczu pustka, a bezrobocie wygląda tak w porównaniu z ościennymi miastami (wartości odnoszą się do procentowego poziomu bezrobocia):

Gostyński

11,2

Krotoszyński

9,2

Grodziski

9,8

Kościański

8,9

Leszno

8,7

Rawicki

10,7

 

Okazuje się, że Rawicz ma jeden z wyższych wskaźników w regionie, porównywalny z Gostyniem (który o wiele lepiej się rozwija i ma dobre perspektywy). Dziś wyprzedzają nas m.in. Kościan i Leszno o niższym bezrobociu. Mimo to firmy inwestują zarówno w Kościanie, jak i Lesznie. Inny przykład firmy Nestle, z którą miałem okazję się kontaktować. Zainwestowali pod Wrocławiem, w którym poziom bezrobocia stoi na jednym z najniższych wskaźników w kraju. W obliczu tego, co staram się przedstawić, wynika, że burmistrz nie mówi Mieszkańcom prawdy, bo nasze bezrobocie jest nadal jednym z najwyższych, nie wliczając osób, które nie są zarejestrowane jako bezrobotni, pracują w innych miastach, jak np. Leszno czy wyjechali za granicę. Wniosek? Tadeusz Pawłowski dziś już nie wie, w którą stronę ma iść i opowiada nieprawdę, żeby maskować brak umiejętności menadżerskich koniecznych na stanowisku włodarza. Tonący brzytwy się chwyta, stąd opowieści o bezrobociu czy winy zrzucane na opozycję.

Burmistrz: To, co tutaj radni podnosili, że warto to jakoś oznakować (strefę) i tak dalej, to jest zadanie strefy, a nie gminy. I strefa przystępuje do oznakowywania stref nie tylko u nas, ale i w innych miastach też.

Determinacja burmistrza do promowania znajdującej się w Rawiczu strefy także jest dla nas, Mieszkańców, zastanawiająca. Ziemia stoi pusta, nikt o niej nie wie, ale to strefa sama ma się znakować, a rolą gminy jest bierne patrzenie. I jak strefa uzna, że warto ścignąć firmę, to zapewne i sobie sama strefa ją ściągnie. Brzmi niewiarygodnie? Taka jest logika władz. Rozumiem przez to, że burmistrz Pawłowski przez ostatnie kadencje czekał aż firmy same przyjdą i zainwestują, a on biernie się temu przyglądał, licząc na cud? Drodzy Mieszkańcy, takie zachowanie mówi samo za siebie i jest skandaliczne. Dziś to gmina musi się starać, zmieniły się warunki, włodarze jeżdżą, zachęcają i negocjują. Dlaczego ościenne gminy się rozbudowują i mają inwestorów? Bo mają mądre władze. Bierne podejście prowadzi do tego, że kolejne lata pod panowaniem Tadeusza Pawłowskiego zanoszą się na kopię tego, co mamy do tej pory. Ubożenie Mieszkańców, poszukiwanie pracy poza miastem, wyjazdy za granicę.

Takiego Rawicza pragniemy?

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
gkubik
Czas publikacji:
wtorek, 17 grudnia 2013 21:54

Polecane wpisy