Oficjalny blog Grzegorza Kubika

Wpis

czwartek, 10 października 2013

Firma Nestle buduje 70 km od Rawicz. Jakie mieliśmy szanse?

Firma Nestle wraz z początkiem października oficjalnie ogłosiła podpisanie wstępnej umowy na zakup gruntów w Nowej Wsi Wrocławskiej. Zakład zainwestuje ok. 300 mln zł i stworzy początkowo 200 miejsc pracy. Pierwsze informacje o wyborze terenu pojawiły się w lipcu.

Co wpłynęło na decyzję firmy Nestle? Sąsiedztwo z głównymi szlakami komunikacyjnymi, przede wszystkim, m.in. Autostradowa Obwodnica Wrocławia, ale także przygotowane tereny pod budowę, wykwalifikowany personel i klimat sprzyjający inwestycjom.

W przypadku Rawicza spełniamy, m.in. bardzo dobre ulokowanie komunikacyjne (DK 36 i niebawem S5), niewielka odległość do Wrocławia, następnie Poznania i Kalisza. Ponadto, posiadamy wykwalifikowany personel. Największym problemem miasta jest przygotowanie terenów pod budowę (o czym wielokrotnie informowałem, sugerując liczne rozwiązania) i brak klimatu sprzyjającego inwestycjom (brak umiejętności menadżerskich władz miasta).

Podając informacje mediom odnośnie starań o firmę Nestle, która poszukiwała terenów w trójkącie Poznań-Wrocław-Kalisz (Rawicz znajduje się niemal w centrum), jako radny Gminy Rawicz, udało mi się nawiązać korespondencję z PAIiIZ. Okazało się, że nasze miasto za późno zainteresowało się tematem. Wyprzedziły nas m.in. Wrocław czy Leszno. Jak zachowały się nasze władze po tej informacji? Burmistrz, T. Pawłowski, zarzucał mi wprowadzenie opinii publicznej w błąd, pokrętnie się tłumacząc, nie mając żadnego pojęcia o tym, że ta firma szuka terenów, które możemy jej zaproponować w naszym regionie. Obrazuje to stan i chęci naszego włodarza o nowe inwestycje. Brak zaangażowania i umiejętności menadżerskich, niezbędnych dla działań biznesowych, powoduje, że nasze miasto nie jest i nie będzie w stanie być konkurencyjne choćby nawet dla sąsiednich powiatów. Może na to wpłynąć tylko i wyłącznie rozsądna zmiana polityki gospodarczej miasta.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
gkubik
Czas publikacji:
czwartek, 10 października 2013 16:13

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • Gość rawiczanin napisał(a) z *.internetia.net.pl komentarz datowany na 2013/10/13 13:32:33:

    Trudno tak dokładnie podać jakie argumenty Nestle brało pod uwagę (możemy jedynie przypuszczać), ale faktem jest, że Tadeusz nie potrafi normalnie rozmawiać z opozycją. Wszystko subiektywnie odbiera jako atak na niego, wskutek czego jego odpowiedzi są zaraz zajątrzone agresją. Toleruje tylko swoje pomysły, odrzuca natomiast i krytykuje wszystkie opozycyjne. Nie ocenia pod kątem merytoryki, tylko na zasadzie : nie bo nie. To nie sprzyja dobru naszej gminy.

Dodaj komentarz