Oficjalny blog Grzegorza Kubika

Wpis

sobota, 04 grudnia 2010

Zakończyło się konstytuowanie władz w powiecie.

Po raz pierwszy Stowarzyszenie SAW weszło w koalicję z PS, w którym wiodącą rolę odgrywa SLD. Biorąc pod uwagę fakt, że SAW zawsze był utożsamiany z osobami o poglądach prawicowych, wydaje się taka koalicja… dziwną.

W stowarzyszeniu SAW ustalone jest, że w każdej jednostce samorządu osoby w niej działające podejmują decyzje ich zdaniem najlepsze dla danej jednostki. Czyli w Miejskiej Górce decyzje podejmują członkowie SAW z tej gminy, w Rawiczu z Rawicza, a na poziomie samorządu powiatu osoby odpowiadające za struktury powiatowe. Prezes i członkowie zarządu są informowani o działaniach, mają jednak głos opiniująco-doradczy.

Podejście takie wynika ze specyfiki danej jednostki i jej sytuacji. Osoby z danego samorządu będą dalej działały w określonym układzie personalnym i one powinny mieć głos decydujący.

Będąc informowanym przez Zygmunta Wolnego i Piotra Dubickiego o sytuacji w powiecie, ich doświadczeniach koalicyjnych rozmów z PSL, z lat poprzednich oraz innych sprawach z bieżącej sytuacji, nie protestowałem przeciw koalicji z SLD, jest ona dla mnie mniejszym złem, niż pozostawanie w opozycji. Przeświadczenie to wynikało również z oceny możliwości i propozycji personalnych PSL. Na tle innych osób zarówno Zygmunta Wolnego, jak i Piotra Dubickiego, uważam za doświadczonych samorządowców, na dzień dzisiejszy, najlepiej przygotowanych do zarządzania powiatem.

Poza dwubiegunowością ugrupowań z koalicji, o wiele gorszym elementem działającym na niekorzyść powiatu był brak we władzach osób związanych z partiami rządzącymi w sejmiku województwa. W związku z tym od początku nalegałem, aby pozostawić w zarządzie miejsce dla osoby z PO. Nie uwzględnili tego jednak moi koledzy z SAW w negocjacjach z PS, dlatego też nalegałem, aby SAW zrezygnował z jednego członka zarządu na rzecz Mariusza Suchaneckiego z PO. Ostatecznie tak też się stało. Moim zdaniem jest to ważna decyzja z korzyścią dla powiatu, mimo pogorszenia pozycji SAW w zarządzie powiatu.

Powstałą koalicję należy również ocenić z perspektywy następnych wyborów w Miejskiej Górce. Prawdopodobnie za cztery lata wystartuje w nich zarówno Karol Skrzypczak z SAW, jak i Krzysztof Synoracki z SLD. Zimna analiza sytuacji pokazuje, że zarówno w koalicji SAW i SLD, jak i niedoszłej do skutku koalicji PSL i SLD, Krzysztof Synoradzki byłby wicestarostą. Tak więc oceniono, że sytuacja ta nie będzie gorsza dla Miejskiej Górki od tej, w której SAW byłby w opozycji do układu koalicyjnego SLD i PSL.

Uchylając rąbka tajemnicy powiem również, że w pewnym momencie za pośrednictwem osoby trzeciej, dotarły do SAW propozycje koalicji SAW i PSL z ze mną, jako starostą, pod warunkiem, że Zygmunt Wolny i Piotr Dubicki zostaną usunięci z władz powiatu. Nie wiadomo jednak, kto był pomysłodawcą tego rozwiązania.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
gkubik
Czas publikacji:
sobota, 04 grudnia 2010 17:08

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • Gość RAWICZANIN napisał(a) z *.internetia.net.pl komentarz datowany na 2010/12/07 11:14:28:

    Koalicja rzeczywiście dziwna. Oby okazała się korzystną dla powiatu rawickiego. Pan Zygmunt Wolny faktycznie jest doświadczonym samorządowcem. Sprawdził się na stanowisku wicestarosty i jego "awans" (biorąc też pod uwagę wynik wyborów) był - jak mniemam - przesądzony. Czas pokaże czy podjęte decyzje personalne (w tym udział w zarządzie powiatu osoby z PO) wpłyną pozytywnie na gospodarowanie ziemią rawicką i co za tym idzie jej dalszy rozwój.

Dodaj komentarz